(0312) 381 99 99

Fizik Tedavi

Özel Keçiören Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde yılda 5000`in üzerinde hastaya hizmet verilmektedir. Hastanemizde yatarak tedavi gören ve polikliniğimizde takip ettiğimiz hastalarımıza her türlü Elektroterapi, Hidroterapi ve özel rehabilitasyon programları uygulanmaktadır.

Servisimizde;

Hastalıklar ve tedavileri 
• Romatizmal haslıkların ( osteoartroz, romatoid artrit, ankilozan spondilit, fibromiyalji, boyun-bel-sırt ağrısı ile giden olgular...) ilaç ile tedavisine ek olarak ağrıyı azaltmak ve fonksiyon kaybını geriye döndürmek amacıyla yapılan fizik tedavi, egzersiz ve gerektiğinde ortez reçetesi 
 Spor yaralanmalarının rehabilitasyonu 
 İnme ( Serebrovasküler olay ya da hemipleji) rehabilitasyonu 
 Travmatik beyin yaralanmalarının rehabilitasyonu 
 Omurilik yaralanmalarının rehabilitasyonu 
• Kırık rehabilitasyonu 
• Artroplasti, artroskopik cerrahi sonrasında rehabilitasyon 
 Gebelik rehabilitasyonu 
• Solunum güçlüğü rehabilitasyonu 
• Kardiyak rehabilitasyon 
• Osteoporoz (kemik erimesi) tanısı ve takibi, ilaç tedavisi ve egzersizler

Traksiyon tedavisi
Bel boyun fıtıkları,bel boyun kireçlenmeleri 

Ultrason tedavisi
Bel-boyun fıtıkları, kireçlenme-romatizmal durumlar, kas ağrıları ve diğer eklem rahatsızlıkları 

Kısa Dalga Tedavisi
Kireçlenme-romatizmal durumlar, Bel boyun fıtıkları, kas ağrıları ve diğer yumuşak doku ve eklem rahatsızlıkları 

Parafin tedavisi
El artrozunda-romatizma, diğer el ve bilek bölgesi rahatsızlıklarda 

İnfraruj (Işın Tedavisi)
Romatizmal rahatsızlıklar, bel boyun fıtıkları, kas rahatsızlıklarında 

Pnömatik jobbs-kompresyon tedavisi
Varis,venöz yetmezlik ve bacak ödemlerinde 

Laser Tedavisi
Tendon rahatsızlıkları, yumuşak doku romatizmalarında 

İnterferans Tedavisi
Ağrı tedavisi, romatizmal hastalıklar, bel ve boyun fıtıkları,kas rahatsızlıklarında 

TENS Tedavisi
Ağrı tedavisi gerektiren her türlü durumda 
Elektriksel Kas Stimulasyonu 
Zayıf kasların güçlendirilmesinde 
 
ORTOPEDİK REHABİLİTASYON

Ortopedik hastalıklar eklemler ve çevrelerindeki yumuşak dokuların çeşitli nedenlerle zorlanma ve zedelenmesi sonucu oluşur. En sık görülenler diz, kalça, omuz, ayak bileği ve el bileği zorlanmaları, kırık ve çıkıklardır . Bu gibi rahatsızlıklar gerek alçı sonrası gerekse ortopedik girişim sonrası mutlaka rehabilitasyon gerektirirler. Programımızın amacı ortopedik hastalıklarda ve ameliyat öncesi ve sonrasında uygulanan eğitim, fizik tedavi, egzersizler ve gerektiğinde yardımcı cihazlarla sakatlıkları engellemek, fonksiyonları iyileştirmek ve aktif yaşama dönüşü sağlamaktır.

SPOR YARALANMALARI TEDAVİSİ VE REHABİLİTASYONU

Günümüzde sporun bir endüstri haline gelmesi bu alanda yapılan yatırımların artması, sporcu sağlığına verilen önemi de artırmıştır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde başlatılan programımızın amacı sporcuyu yaralanma sonrası en kısa sürede spora döndürmektir. Bu amaca yönelik spora ve sporcuya özel uygun tedavi ve rehabilitasyon programları hazırlanarak iyileşme sağlanmakta ve gelecekte olabilecek sakatlanmaları önlemeye yönelik koruyucu rehabilitasyon eğitimi verilmektedir. Çeşitli fizik tedavi yöntemleri, elle ve monitörize egzersiz cihazlarıyla uygulanan egzersizler, ameliyat öncesi ve sonrası uygun protokollerle deneyimli ekip tarafından uygulanmaktadır.

TENDON VE SİNİR KESİLERİ ,PLASTİK CERRAHİ GİRİŞİMLER SONRASI REHABİLİTASYON

Rehabilitasyonunun amacı yaralanmıs , ameliyat edilmis yada hastalıklı ellerin veya üst ekstremiteleri tekrar eski haline getirmek yada kalan fonksiyonel kapasitelerini en yüksek düzeye ulaştırmaktır. El ve üst ekstremite yaralanmaları , kırıklar , tendon yaralanmaları , tüm dokuları içeren ezilme yaralanmaları , amputasyonlar veya tüm bunların kombinasyonu seklinde olabilir. Hastalar ortopedik veya plastik müdahalenin hemen ardından rehabilitasyon programına alınmalıdırlar.
Bu gibi durumlarda uzman fizyoterapist ekibimizle erken rehabilitasyon programları başlanarak mümkün olan en yüksek fonksiyonel kapasiteye geri dönüş için tüm çalkışmaları yapmaktayız.

NÖROLOJİK HASTALIKLAR REHABİLİTASYONU

Nörolojik hastalıklar beyin, omurilik ve sinirlerde çeşitli nedenlerle oluşan ve ciddi sakatlıklar bırakabilen çok çeşitli hastalıkları kapsar. Rehabilitasyon gerektiren bu hastalıklar içinde beyin damarlarında oluşan kanama veya tıkanma sonucunda gelişen inme(hemipleji), travmatik beyin ve omurilik zedelenmeleri sonucunda oluşan felçler ve lokal sinir zedelenmeleri sonucu meydana gelen yüz felci,düşük ayak gibi kismi felçler sık görülürler. Bu gibi nörolojik hastalıklarda tedavi programımızın amacı eğitim, egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri ile fonksiyonları iyileştirerek hastanın bağımsız yaşama bir an önce geri döndürülmesidir.
Ayrıca inmeli hastalar ve diğer hastalar için kişinin gereksinimlerine göre ev programları düzenlenmekte ve konuşma terapisi gibi daha spesifik özel eğitimlerde verilmektedir

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitemiz Özel Keçiören Hastanesi’nin ek binasının 1. katında müstakil olarak hizmet vermektedir. Egzersiz ve Rehabilitasyon salonumuz ve tedavi odalarımızda, rahat ve huzur dolu bir ortamda hastalarımızın tedavilerine devam edilmektedir.