(0312) 381 99 99

Üroloji

Özel Keçiören Hastanesi Üroloji Kliniği, deneyimli ve uzman kadrosuyla hastalarımıza güvenli sağlık hizmeti vermektedir. Hastanemiz Üroloji kliniğinde genel olarak böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, taş hastalığı, idrar yolu tümörleri, prostat hastalıkları, nörolojik mesane hastalıkları, erkek cinsel fonksiyon ve üreme bozuklukları tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Kapalı cerrahi müdahaleler için gerekli tüm endoskopik aletlere sahip olan Üroloji ameliyathanesinde, günümüz teknolojisinin bütün imkanları, hastalarımızın tanı ve tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır.

Ayrıca sünnet konusunda tecrübeli kadromuzla halkımız tarafından bu konuda tercih edilmemizin haklı gururunu taşımaktayız. 

Özel Keçiören Hastanesi Üroloji kliniği olarak tüm ürolojik sorunlarımızın  çözümünde, uzman hekimleri ve tanı tedavide kullandığı güncel teknolojik uygulamalarıyla bu alanda iddiasını sürdürmektedir.

GREENLIGHT LAZERLE PROSTATIN BUHARLAŞTIRILARAK TEDAVİSİ
                              
Greenlight lazer cihazı ile uygulanan PVP(Photoselective Vaporisation of the Postate) yöntemi.

ABD`de Mayo Klinikte geliştirilmiş ve FDA onayı almıştır.Yani ABD`de tıbbi cihazların kullanılmasını denetleyen kuruluş olan FDA (Food and Drug Administration)bu cihazın kullanılmasını onaylamıştır.

Bugün ABD`de 300 klinikte kullanılmakta ve giderek yayılmaktadır.Bu yeni ve güçlü lazer cihazı 1.5 yıldan beri ülkemizde kullanılmaktadır.

Bu yöntemle tedavi,ameliyathane şartlarında steril ortamda yapılmaktadır.Hastanın idrar yolundan (Üretra)özel bir aletle (Sistoskop) girilerek mesane ve prostat görülmekte,aletin içinden sevkedilen bir lazer probundan çıkan ışınlarla prostat buharlaştırılmaktadır.Kanama olmadığından ameliyat  iyi bir görüş altında yapılmaktadır.Bu,buharlaştırma işleminden sonra aynen açık ameliyat veya TUR da olduğu gibi prostat içinde bir kavite(boşluk)oluşmaktadır.

Bundan dolayı da Greenlight yöntemi diğer ameliyat şekilleriyle aynı şekilde etkili sonuçlar vermektedir.

GREENLIGHT LAZER İLE PVP UYGULAMASININ DİĞER YÖNTEMLERE GÖRE AVANTAJLARI

1- İşlem Kansızdır
Buharlaşan kısmın altında bir de kanamayı durduran etki alanı (Koagğlasyon zonu)olduğundan Greenlight işlemi sırasında hiç kanama olmaz,eski yöntemlerde görülen kan kaybı olmaması hastaya büyük rahatlık verir,hasta ameliyattan çıktığında sanki,sadece bir muayene olmuş gibi,kendini iyi hisseder.

2- TUR daki büyüklük limitlerinin üstündeki prostatlara da yapılabilir:
TUR denilen kapalı ameliyat genelde 60 grama kadar olan prostatlarda uygulanır.Daha büyük prostatlar için açık ameliyat tavsiye edilir.Açık ameliyat hastanın mesanisinin açılmasını gerektiren,kanama olabilen ve uzun süre sondalı kalmayı gerektiren bir ameliyattır.

Greenlight yöntemi ile 60 gramın üzerindeki (100-250 gram) prostatlar da tedavi edilebilmektedir.Tabii prostat büyüdükçe ameliyat süresi daha uzun olmaktadır.

3- Erektil Disfonksiyona sebep olmaz:
Yapılan çalışmalar,açık ameliyat ve atur denilen kapalı ameliyat sonrasında hastaların yaklaşık % 8-12 sinde erektil disfonksiyon denilen erkeklik kaybı olduğunu göstermiştir. Greenlight laser ışınlarıderin dokulara,dolayısıyla sertleşme sinirine zarar vermediğinden Greenlight ile yapılan prostat tedavilerinden sonra hiç erkeklik kaybı görülmemiştir.

4- Retrograd Ejekülasyon oranı açık ameliyat ve TURP ye göre çok düşüktür:
Yayınlara göre açık ameliyat ve TUR dan sonra meninin önden atılmayıp mesaneye gitme oranı % 80 dir.Greenlight ile tedaviden sonra ise bu oran % 20-40 arasında değişmektedir.

5- Hastanede kalış süresi çok kısadır:
İşlem sabah yapılırsa hasta akşama evine gönderilebilmektedir.Ancak hastalarımızın çoğu bir gece hastanede kalmayı tercih etmektedirler.

6- Kateterizasyon (Sonda) süresi çok kısadır:
Greenlight yapılması sırasında kanama olmadığından,ameliyat sonrası konan sonda,genellikle 9-18 saat sonra çıkarılmakta ve hasta sondasız olarak evine gönderilmektedir.Bu süre açık ameliyatta 4 gün kapalı ameliyatta 2-3 gündür.

7- İdrar akış hızında işlemden sonra hemen artış görülür:
Greenlight yönteminde sonda çekildikten hemen sonra hasta rahat idrar yapabilir.Bazı hastalarda mesanenin durumu ile ilgili olarak idrar tutukluğu görülürse sonda birkaç gün daha tutulabilir.

8- TUR sendromu riski bulunmamaktadır:
Greenlight PVP işlemi sırasında isotonik solüsyon kullanılmakta bundan dolayı da TUR da görülmesi muhtemel problemlerle karşılaşma ihtimali yoktur.